6 benefitů silového tréninku žen

Pokud jsi zástupkyní ženského pohlaví a stále váháš nad tím, jestli náhodou není silový trénink pouze pro chlapy a nezvětší se ti po něm stehna, tenhle článek je pro tebe jako stvořený. Sepsali jsme totiž 6 benefitů, které můžeš při posilování s váhami získat. Pojďme na to.

upustit dolů nízko -  woman gym - stock snímky, obrázky a fotky

1) ZTRÁTA PODKOŽNÍHO TUKU

Po silovém tréninku se náš klidový metabolismus zvýší, jelikož potřebuje část energie na opravu tkání poškozených právě silovým tréninkem. Bavíme se o zhruba 10% navýšení našeho metabolismus, a to následující 24-48h, samozřejmě záleží na intenzitě i délce cvičení. Metabolismus na vyšších obrátkách nám ulehčí cestu ke kalorickému deficitu, který je hlavním stavebním kamenem pro ztrátu tuku. Na rozdíl od kardia tedy nespalujeme kalorie pouze při aktivitě, ale i po ní. Silový trénink také může pomoct se snížením nebezpečného viscerálního tuku, který se nachází v břišní dutině a obklopuje naše orgány.

2) FORMOVÁNÍ POSTAVY

Silový trénink ke skvělým nástrojem k budování sexy křivek či zpevnění jednotlivých partií. To vše ale za předpokladu, že trénink bude opravdu kvalitně provedený, kmitání s růžovými činkami jednou týdně pravděpodobně ovoce nepřinese, pokud nechcete čekat roky. Je taky důležité trénovat progresivně. To znamená, že pokud v tréninku budete mít stejné cviky po delší dobu bez jakékoliv změny v počtu opakování či zátěže, o progressu si můžete nechat pouze zdát. Samozřejmě záleží i na technice a správném procítění svalů, jedině tak zapojíte co nejvíce svalových vláken, tím pádem i danou partii posílíte.

Spousta žen se silového tréninku bojí proto, že by potom byly osvalené jako muži a nevypadaly žensky. Ženy ale mají 10 - 30x méně testosteronu (hormon zodpovědný za růst svalů) než muži, takže je to prakticky nereálné. Pokud jste si právě vybavili silně osvalené ženy, které jsou často přezdívány jako mužatky, nebojte, to s naturální proměnou nemá pravděpodobně vůbec nic společného.:)

 

žena relaxační po tréninku v tělocvičně -  woman gym - stock snímky, obrázky a fotky

3) HUSTŠÍ A PEVNĚJŠÍ KOSTI

Silový trénink je jednou z možných prevencí proti osteoporóze, jejíž výskyt v ČR je pro představu zhruba stejný jako cukrovka. Dobrou zprávou je, že silový trénink je ve zvyšování kostní hustoty víc než nápomocný. Potvrdí nám to například studie, v níž byly postmenopauzální ženy vystaveny po dobu 1 roku silovému tréninku 2x týdně a jejich hladina hustoty kostí stoupla až o 4,5%.

skutečná definice fit a divoké - woman gym - stock snímky, obrázky a fotky

4) KARDIOVASKULÁRNÍ ZDRAVÍ A PREVENCE DIABETES

Silový trénink výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí, také funguje jako částečná prevence proti cukrovce 2. typu. Studie v roce 2016 zjistila, že „celoživotní cvičenky“ (ženy, které posledních 14 let silově cvičily) měly o 17% nižší výskyt diabetes a o 30% nižší výskyt cukrovky, což rozhodně není málo. Mimo to, silový trénink zlepšuje arteriální funkci a krevní tlak.

5) LEPŠÍ ZVLÁDÁNÍ STRESU A KVALITNĚJŠÍ SPÁNEK

Studie nám jasně dokazují, že silový trénink výrazně přispívá ke zlepšení spánku. Ke konci odmakaného tréninku se nám také vyplavují endorfiny, tedy hormony štěstí. Celkově je silový trénink osvědčeným pomocníkem pro lepší zvládání stresu či proti pocotu úzkosti a depresím. Jednoduše řečeno, pokud se cítíte naprd, bežte si zacvičit a bude líp :).

šťastná atletická žena dává vysokou pětku své kamarádce o přestávce v tělocvičně. -  woman gym - stock snímky, obrázky a fotky

6) PREVENCE ZRANĚNÍ

Je všeobecně známo, že ženy mají větší předpoklad pro zranění než muži. To je dáno několika důvody. Například anatomickou strukturou, hormonálním nastavením nebo celkovou sílou. Například u zranění ACL (přední křížový vaz) je tohle nepříjemné zranění až 6x pravděpodobnější u žen než u mužů. Velký vliv na to má širší postavení pánve, kdy nohy více směřují do tvaru x.

Zajímavost: Ve studii, kde se porovnával silový trénink a protahování v rámci snížení rizika zranění byly výsledky následující – silový trénink snižuje riziko zranění až o 2/3 (69%), zatímco protahování má efekt prakticky nulový (4%). A to je určitě něco k zamyšlení.

 

Pokud jsme vás přesvědčili, že je pro vás silový trénink to pravé vořechové, ale zároveň nevíte jak začít, nebojte se využít našich služeb, jako je:

online tréninkový plán na míru 

nebo zajděte k nám to Gym Stronglife v Hradci Králové na osobní trénink.

 

 

Zpět do obchodu