Fyzická aktivita
Hýbejte se. Je známo, že pohyb a cvičení snižují hladinu stresového hormonu kortizolu a naopak dochází k vyplavování hormonů štěstí - serotoninu, dopaminu či endorfínů. Nemusíte trhat rekordy v počtu naběhaných kilometrů nebo potit krev, i malá procházka může pomoct. A když ani to ne, přeskládat si skříň nebo pomoct mamce s nákupem může být právě to, po čem se budete cítit daleko lépe.
Meditujte
Je mi jasné, že většina z nás si právě představila mnichy v klášteře nebo slečnu v legínách s dotýkajícími se dlaněmi v tureckém sedu. Vlastně ta druhá část až tak omylná nebyla. Můžete zkusit dechová cvičení pro aktivaci parasympatického nervového systému, pro začátek základní 4x4x4X4. Tedy 4s nádech, 4s výdrž, 4s výdech, 4s výdrž. Můžete si k tomu zapálit i vonnou svíčku i pořídit vonný olej. Také si můžete pustit relaxační muziku.
Omezte sociální média
Již mnoho studií dokázalo, že vysoká aktivita na sociálních sítích může vést ke zvýšení úzkosti a deprese. Nepotřebujete přece koukat na to, jak spolužačka jela k moři do ciziny nebo jak si sousedka užívá dobu koronaviru se svým miláčkem, zatímco vy ležíte v posteli s brambůrkama. Zkuste si raději něco přečíst, vzdělávat se nebo cokoliv co má nějaký smysl.
Mějte dostatek denního světla
Nejhorší věc, co můžete udělat po probuzení, je nechat si zatáhlé žaluzie, zůstat v pyžamu a zbytek dne nevylézt z domu. Narušíte si tak vaše vnitřní hodiny, jinak řečeno cirkadiánní rytmus, díky čemuž budete celý den ve "spánkovém moodu" a prakticky se neproberete. A co si budem, to vám na dobré náladě moc nepřidá.
Jezte kvalitní jídlo
Je rozdíl začít den plnohodnotným jídlem než croissantem s čokoládou. Dostatek makroživin, ale i mikroživin je v tomto období stěžejní jak pro vaše zdraví, tak i vaši imunitu. Věnujte jeho přípravě dostatek času, vyzkoušejte nové recepty, jezte hodně zeleniny a ovoce. Tělo i vaše mysl se vám odmění rozhodně více než po čokoládě a slazeném pití.
Kvalitní spánek
V této době má většina lidí sklony k nekvalitnímu spánku - usínání po půlnoci, vstávání před obědem a pozdní svačinky těsně před spaním. Kvalitní spánek je základ! Zkuste před spaním omezit modré světlo vycházející z telefonů, notebooku a televizí - na to jsou ideální brýle blokující modré světlo, nebo si zpříjemněte večer například knihou či povídání s rodinou.
Dále bych doporučila například ledovou (pro začátek studenou) sprchu nebo více činností, které vás obohacují a dělají šťastnými. Držíme palce