Ketodieta - efektivní nástroj k hubnutí?

Ketodieta je jedním z nejvíce diskutovaných stravovacích stylů vůbec. Objevuje se v časopisech, internetových článcích a názor na ni rozděluje naši společnost na dva tábory – jedni jsou do ní zbláznění a s nadšením přidávají na svůj instagram každé své téměř bezsacharidové jídlo, a to za ovací společností, které ketodiety propagují. Jejich hlavní heslo? Můžeš toho sníst, kolik chceš, stačí minimalizovat sacharidy a zhubneš! Asi nemusím říkat, jaký názor má na ketodietu druhý „tábor“.

 keto3

 

Jak to teda je? Je ketodieta opravdu takovým zázrakem? Na jakém principu funguje a jaká jsou její pozitiva či negativní dopady? Na to se podíváme v dnešním článku.

 

Ketogenní strava je založená na minimálním přísunu sacharidů a vysokém příjmu tuku

 Tuky, tuky, tuky, občas nějaká bílkovina a sacharidy v nedohlednu. Takhle by se dala ketodieta charakterizovat. Pozor, nepleťme si ketodietu s vysokoproteinovou dietou, za kterou bývá často zaměňována.

Jak to tedy funguje? Během této diety má dojít ke zvýšení koncentrace ketolátek v krvi, které si tělo vytváří z mastných kyselin (tuků), namísto glukózy. Tento „režim“, do kterého má tělo za nulového či velmi velmi nízkého množství sacharidů přepnout, se nazývá ketóza. Velmi jednoduše řečeno, tělo má při této dietě využívat (spalovat) místo sacharidů tuky.

 

Konkrétní zastoupení jednotlivých makroživin u ketodiety je následující:

 

 • 0-5% příjmu tvoří sacharidy
 • 15-20% příjmu tvoří bílkoviny
 • 75-80% příjmu tvoří tuky

 

keto2

 

Z čeho se vlastně ketogenní strava skládá?

 • Maso
 • Vejce
 • Tučné sýry
 • Zelenina (převážně listová)
 • Avokádo
 • Ořechy
 • Semínka
 • Oleje

  

Co v ketodietě naopak není povoleno nebo je silně omezeno?

 

 • Přílohy
 • Pečivo
 • Ovoce
 • Sladkosti
 • Některé druhy zeleniny 
 • Radost ze života (vtip)

 

Jaký je opravdový princip ketodiety? Nejde o žádnou magii..

Většinu z vás asi nepřekvapím, opět jde o energetickou bilanci, stejně jako u každé jiné diety (paleo, fasting,..). Vyloučením výše zmíněných potravin z jídelníčku totiž dojde k přirozenému snížení energetického příjmu a to už je ta samá pohádka jako vždy – záporná energetická bilance = kalorický deficit = redukce tuku. Opravdu nejde o kouzlo, kdy z našeho těla uděláme spalovací mašinu. I kdybyste jedli celý den jen vajíčka, lososa se smetanovou omáčkou a k tomu přikusovali 45% goudu, tuk nezhubnete, pokud se nedostanete do kalorického deficitu.

 

keto1

 

Ale vždyť lidé po keto hubnou desítky kil..

Některé firmy ketodietu propagují pomocí bombastických (cítíte tam tu ironii, že?) výsledků, kdy paní Kateřina zhubla neuvěřitelných 20 kilogramů za pouhý měsíc! Jak je to možné? Je dobré si připomenout, že jeden gram glykogenu (zásobní sacharid) na sebe v těle váže 3 gramy vody. A pokud jsou během ketodiety glykogenové zásoby vyčerpány (což nastane zhruba po 2-4 dnech), pravděpodobně bude část shozených kil tvořit voda.

Navíc, tyto firmy často nabízí ketodietu v sáčku, která se zdravým životním stylem nemá nic moc společného. Vedle nedostatku omega 3 mastných kyselin a vlákniny si za nemalé peníze můžete tělo dostat do nezdravě hlubokého kalorického deficitu, takže ano, zredukujete tuk, ale s ním i nemalé množství svalové hmoty a zmíněné vody, která se dříve nebo později vrátí zase zpátky.

 

Jak je to s ketodietou u sportovců?

Rok stará metanalýza sice potvrdila váhový úbytek u sportovců, avšak s ním i výraznější úbytek svalové hmoty a zhoršení výkonnosti než u klasické diety, což je pro každého sportovce noční můra.

 

 I přes všechno výše zmíněné má ketodieta pro některé z nás své využití..

 Ketodieta má stejný princip jako všechny ostatní diety – kalorický deficit. A je čistě na nás, jaký stravovací styl k jeho docílení zvolíme. Neexistuje přesná šablona, podle které by mohl hubnout každý z nás, každý jsme jiný a také nám něco jiného sedne. Správně nastavená ketogenní dieta má i svá pozitiva:

 

1) Díky vysokému obsahu tuku ve stravě zpravidla dochází ke snížení pocitu hladu či chuti, čímž se dostaneme snaději do kalorického deficitu a docílíme redukce tuku.

2) Ketogenní strava dokáže velmi dobře kontrolovat hladinu krevního cukru a využívá se k léčbě cukrovky druhého typu.

3) Naordinování ketodiety pacientům s Parkinsonovou nemocí nebo Alzheimerovou chorobou nekterým z nich zlepšilo jejich stav.

 

 Jaké jsou naopak nevýhody ketodiety?

1) V první řadě dojde ke značnému omezení možnosti výběru potravin, což každému sednout nemusí.

2) S bodem číslo jedna je spojeno i zvýšené riziko nedostatku některých minerálů a vitamínů, ale také vlákniny, s čímž může dojít ke zhoršení střevního mikrobiomu.

3) Také je větší riziko příjmu nasycených mastných kyselin, což může vést ke zvýšení hladiny cholesterolu či vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Právě z tohoto důvodu je  dobré soustředit se dostatečný příjem rostlinných olejů.

4) Poslední negativum ketodiety je spíše na odlehčení – nemůžete si dát těstoviny. A pasta is life.

 

Shrnutí

 

- ketodieta je další ze stravovacích směrů, která může vést k redukci tuku

- princip diety avšak není nic jiného než samotný kalorický deficit

- u ketodiety je dobré soustředit na správný výběr potravin pro snížení rizika nedostatku vlákniny a mikroživin

- ketodieta má svá pozitiva, ale rozhodně není nadřazena ostatním dietám. Je na každém z nás, jakou cestu si k vytvoření kalorického deficitu zvolíme:)

 

Autor článku: Míša

Zpět do obchodu