Jsou sacharidy po 6 hodině večerní omezením v dietě?

29.03.2020

Sacharidy jsou strašákem mnoha dietářů, z mého pohledu převážně díky marketingovým tahům firem propagujících ketodiety jako nejefektivnější metodu hubnutí. Měli bychom se tedy sacharidům ve večerních hodinách vyhýbat?


sacharidy
sacharidy

NE, NEMĚLI. Mýty, že se sacharidy po 18. hodině ukládají do tuků jsou tabu. Nakonec jde stejně o energetickou bilanci na konci dne, která rozhoduje, jestli zhubneme nebo přibereme. Co se týče samotných sacharidů, nijak nám uškodit nemohou, ať si je dáme v 9 ráno nebo v 9 večer, při správně nastavené stravě můžeme nadále hubnout. Čemu bychom se ale měli před spaním vyhnout jsou tučná a kořeněná jídla, která můžou narušit náš spánkový režim.

V jakém případě nám mohou sacharidy dokonce pomoci? Pokud jsi po tréninku a dáš si večeři sacharidy v kombinaci s bílkovinami (a tuky), tělo upřednostní živiny na opravu svalové tkáně a regeneraci než aby je uskladnilo do tukových zásob. Pokud máš trénink až další den dopoledne, sacharidy na večer mohou být k prospěchu, díky větší zásobě svalového glykogenu totiž můžeš mít další den ráno daleko více energie.